Hobi Otomotiv Yan. San. Tic. Ltd. Şti. olarak ikinci fabrikasında
10.000 metrekare alana sahip 120 kişilik yeni bir kadro ile OEM firmalara hitap etmektedir.

HOBİ OTOMOTİV YAN SAN. TİC. LTD. ŞTİ.

1996 yılında bir egzoz servisi olarak kurulan Hobi Egzoz; kamyon, otobüs, ağır iş makineleri motorları, jeneratörler ve dizel motorlar için her türlü egzoz ve emisyon sistemlerinde kısa süre içinde kaliteli ürünleriyle Türk otomotiv pazarında profesyonelleşti.

Hobi Egzoz 2000 yılından itibaren yapılan yatırımlarla sadece yerel tedarikçi olmanın da ötesine gitti ve Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına da ürünlerini ihraç etmeye başladı. Hobi Egzoz, hızla müşteri ihtiyaçlarının doğru analizi ile yapılan doğru yatırımlarla büyüdü ve 2004 yılında 4.000 metrekare bir kapalı alana sahip yeni fabrikasında hizmet vermeye başladı. Şirket o tarihten itibaren daha profesyonel olmak için Ar-Ge yatırımlarına hız verdi. Bu yatırımlar sonucunda, Hobi Otomotiv Yan. San. Tic. Ltd. Şti. olarak ikinci fabrikasında 10.0000 metrekare alana sahip 106 kişilik yeni bir kadro ile OEM firmalara hitap etmek üzere çalışma hayatına başlamıştır. Bu süreçte egzoz grubunda Karsan, Temsa gibi yurt içi otobüs firmalarına ana tedarikçi olarak ürün göndererek sektörde yerini genişletmiştir. Devamında Bmc, Otokar gibi Savunma Sanayinin lider firmalarına ürün göndererek bu alanda da kendini kanıtlamıştır.

Hobi Otomotiv sadece Türkiye’de değil, aynı zamanda Avrupa bölgesinde de kendi alanında en önemli şirketlerden biri olmayı hedeflemiş ve bu gayede hareketle kendi makine hattı ve ürün çeşitlerini geliştirmiştir. Örneklemek gerekirse hava tankı ve kelepçe ürün grubunda da aylık 8000 adet hava tankı ve 15000 adet kelepçe üreterek bu sektördeki alanda Türkiye’de ilk sıralara oturmuştur.
Hobi Otomotiv hava tankı ürün grubunda çelik ve alüminyum olmak üzere 144,154,200,206,246,259,276,300,310,320,350,376,396 çaplarında çeşitli boy ve hacimlerde Almanya, Çekya, Polonya gibi Avrupa ülkelerine ihracat yapmaktadır. Bununla beraber yeni çalışmalar yaparak Amerika pazarına 230 çapında farklı tipte yeni ürünler üretmeyi hedeflemektedir. Mevcut üretilen ürünlerde ise müşteri özel isteğine bağlı olarak kelepçe kullanılmadan araca montaj yapabileceği braketli ve farklı renklerde ürün tedarik etmektedir. Hava tanklarında askı kelepçesi olarak hava tankının araca montaj yapıldığı gövde ve hava tankını çevreleyen kuşak kelepçeleri 206, 246, 276, 310, 396 çaplarına uygun olacak şekilde ve yakıt tanklarında montajını sağlayacak şekilde üretilmektedir.

Egzoz susturucularında ise yurt dışı yedek parça olarak Scania. Volvo, Renault, Man, Daf, Mercedes gibi firmaların Euro 3, Euro 4, Euro 5 emisyon seviyelerine ait farklı tip ve modellerde ürünler üretmektedir.

Egzoz boruları, motor soğutma boruları, radyatör boruları gibi ürünler, firmalara ait tasarımlar ile ele alınıp müşteri özel isteklerine göre boyanarak ya da izolasyon yapılarak Temsa, Man, Karsan, Otokar, Bmc, Hidromek gibi yurt içi firmalara; Caterpillar, Karcher, Doosan gibi yurt dışı firmalara özel borular üretmektedir.

Bahsedilen tüm ürün gruplarımızda kaliteden ödün vermeden üretim yapmak başlıca ilkemizdir. Bu gayede ürünlerimizin ham maddelerinin giriş kalite kontrolleri, üretim sırasındaki kontrolleri ve sevk edilmeden önceki son kontrolleri büyük bir titizlikle yapılmaktadır.